Zahraničné vianočné filmy

Už sme si zvykli na to, že ponuka televízneho programu je cez Vianoce pestrejšia a predovšetkým zameraná na rozprávky a rodinné filmy. Niektoré z nich sú s Vianocami prepojené viac, iné menej, všetky sa však na obrazovkách objavujú v tomto čase pravidelne. A zatiaľčo sme vám minule predstavili typicky vianočné filmy pochádzajúce z česko-slovenského prostredia, tento krát si spolu pozrieme to najtypickejšie a najlepšie z vianočnej zahraničnej filmografie.

Mrázik (1964)

Podobne ako sú Tri oriešky pre Popolušku prvým domácim filmom, ktorý nás napadne v súvislosti s Vianocami; je čarovný Mrázik prvým zahraničným. Dobrotivá Nastenka, ktorá myslí v prvom rade na druhých je vlastne akousi ruskou obdobou Popolušky a jej milý Ivan zase musí podstúpiť skúšku charakteru a ľudskosti, aby mu mohla byť navrátená jeho ľudská podoba. Samotný Mrázik so svojou mocnou berlou v sebe priam zosobňuje zimu a netreba zabúdať ani na množstvo zaujímavých vedľajších postáv, ako Babu Jagu, Marfušu lúskajúcu v ústach orechy či zbojníkov s budzogáňmi. Okrem Mrázika vznikli pod taktovkou režiséra Alexandra Roua aj ďalšie rozprávky, ktoré sa často vysielajú na Vianoce, napríklad Kráľovstvo krivých zrkadiel, Krásna VarvaraZlaté parohy.

Sám doma (1990) & Sám doma 2: Stratený v New Yorku (1992)

Patálie malého Kevina a dvoch neodbytných zlodejov si radi na Vianoce pozrú nielen deti. Dobrodružstvá aké postava Macaulaya Culkina pri obrane svojho domu a neskôr v New Yorku, by určite rád zažil nejeden z nás. Popritom sa však nezabúda na Vianoce a dôležitosť rodiny, keďže po pôvodnom nechcenom opustení sa stratený a zabudnutý Kevin napokon predsa len zíde so svojou početnou rodinou, aby spolu oslávili vianočné sviatky. Z tejto série neskôr vyrástli aj ďalšie tri pokračovania, ktoré však už nemajú s kvalitou a čarom prvých dvoch nič spoločné, o neprítomnosti hlavného hrdinu Culkina ani nehovoriac.

Láska nebeská (2003)

Romantická komédia z Veľkej Británie je zrejme tým najlepším, čo sa kedy v tomto žánri natočilo a súčasne je aj veľmi pekným vianočným filmom. Je príbehom viacerých ľudí a ich starostí aj radostí s láskou, pričom všetky sa odohrávajú počas vianočných sviatkov. Ťažko pritom povedať, ktorý z príbehov je najlepší, lebo každý je iný a podmanivý, hoci sa vzájomne čiastočne prepletajú. Láska nebeská má aj vynikajúci soundtrack a zavedie vás do Londýna, Francúzska, Portugalska aj USA. Na jednom mieste spája tých najlepších (nielen) britských hercov ako sú Colin Firth, Emma Thompson, Alan Rickman, Liam Neeson, Hugh Grant, Keira Knightley a ďalší. Ich hľadanie tej pravej lásky nebeskej si najideálnejšie vychutnáte po boku svojho partnera či partnerky.

Polárny expres (2004)

Polárny film vás očarí tak svojím pravým vianočným čarom, ako aj novátorskou animáciou využívajúcou techniku motion capture. Pod dozorom sprievodcu s tvárou Toma Hanksa si vo filme nasadnete na rýchlik, ktorý vás cez zasneženú krajinu prevezie do srdca sveta Vianoc, v ktorom býva sám Santa Claus. Popritom sa naučíte o sile priateľstva a tom, že veriť sa skutočne vypláca. Spomedzi animovaných rozprávok posledných rokov len ťažko narazíte na iný film, ktorý by bol tak preplnený vianočnou tematikou. Polárnemu expresu dodávajú tú správnu atmosféru aj  klasické vianočné hity „White Christmas“, „Santa Claus is coming to town“, „Here comes Santa Claus“ a iné.

Grinch (2000)

Hraný film Grinch je spracovaním obľúbenej detskej knižky „Ako Grinch ukradol Vianoce“ dr. Seussa a pravidelne sa zvykne vysielať počas Vianoc aj u nás. Zelený škriatok Grinch zanevrel na obyvateľov blízkeho mestečka a z úpätia svojej jaskyne na vysokej hore im plánuje prekaziť vianočné sviatky, na ktoré sa mešťania veľmi tešia a oslavujú ich priam s úctou. Malé dievčatko menom Cindy Lou sa však pokúsi Grincha presvedčiť aby sa s nimi uzmieril a on sa tak dozvedá že napokon predsa len tiež má dobré srdce, hoci sa od všetkých ostatných odlišuje svojím výzorom. Vďaka obsadeniu Jima Carreyho do hlavnej úlohy je Grinch nielen rodinným, ale aj komediálnym filmom a nájdu sa v ňom aj viaceré muzikálové čísla.

Predvianočná nočná mora (1993)

Netradičný príbeh, na ktorom sa producentsky podieľal svojrázny Tim Burton a hudobne podobne unikátny Danny Elfman; má veru ku klasickej rozprávke ďaleko. Napriek tomu si vás však získa na prvý pohľad, dospelých ešte asi skôr ako deti. Je historkou o kráľovi mestečka Halloween Jackovi Skellingtonovi, ktorého zaujmú vianočné sviatky a rozhodne sa preto dať zbohom tradičnému sviatku duchov a strašidiel aby zaujal miesto Santa Clausa a priniesol deťom neobyčajné darčeky. Okrem scenára vás Predvianočná nočná mora upúta aj svojou grafickou stránkou.

Zázrak na 34.ulici (1994)

Tento film bol pôvodne natočený už v roku 1947 v hlavnej úlohe s mladučkou Natalie Woods, väčšina zo súčasných divákov však bližšie pozná novšiu verziu pochádzajúcu z roku 1994. Dej oboch filmov je však podobný a rozpráva o malej Susan, ktorá už neverí v existenciu Santa Clausa. O opaku sa ju snaží presvedčiť pán Kris Kringle, Santa z nákupného centra. Jeho totožnosť je nakoniec aj otázkou súdneho procesu, nakoniec je však predsa len najdôležitejšie aby Susan našla opäť svoju vieru a vďaka tomu je film naozaj peknou ukážkou toho, že tam kde je viera sú možné zázraky.

Vianočná koleda (2009)

Slávna novela Charlesa Dickensa sa na filmovom plátne ocitla už nespočetne veľakrát a jednou z najnovších verzií, ktorá si našla cestu aj na naše vianočné obrazovky je film Roberta Zemeckisa. Ten sa drží literárnej predlohy a venuje sa lakomcovi Ebenezerovi, ktorého sa duch minulých, duch súčasných a duch budúcich Vianoc snažia presvedčiť o tom, čo je v skutočnosti v živote dôležité. V ich doprovode absolvuje Ebenezer fantastickú cestu časom, aby sa napokon skutočne zmenil a začal viac zaujímať o ľudí okolo seba. Aj animácia tejto Vianočnej koledy je pôsobivá, veď napokon pochádza zo štúdií Walta Disneyho.

Šťastné a Veselé (2005)

Ak by ste si počas Vianoc mali chuť odýchnuť od záplavy rozprávok a rodinných filmov, pozrite si jedinečnú vojnovú drámu Šťastné a veselé. Vychádza zo skutočných udalostí Štedrého dňa roku 1914, kedy vojaci bojujúci v prvej svetovej vojne prestali bojovať, aby si navzájom podali ruky a zaželali pekné sviatky. Týmto vojakom je aj celý film z európskej koprodukcie venovaný a jeho sila a hĺbka mu vyniesla viaceré ocenenia a nominácie, okrem iného aj na Zlatý Glóbus a Oscara.

Rudolf (1998)

Našu prehliadku typických vianočných filmov svetovej kinematografie ukončíme tentokrát animovaným filmom o sobovi s červeným nosom, Rudolfovi. Toho najprv trápi, že sa od ostatných sobov kvôli svojmu nosu odlišuje a oni sa mu preto smejú. Neskôr si však uvedomí, že práve v ňom spočíva jeho výnimočnosť a s pomocou červeného svietiaceho nosa zachráni Rudolf Vianoce. Sprievod mu pritom robia veselé pesničky a víly. A ak by ste radi ďalší tip na podobný milý detský film o vianočných soboch, vyskúšajte aj Niko a cesta ku hviezdam (2008) a Annabellino želanie (1997).

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *