Vianočné sviatky sú v mysliach väčšiny z nás časom pokoja a pohody, časom, ktorý trávime v pohodlí domova s našimi najbližšími. A hoci sa Vianoce oslavujú vo veľkej časti sveta, vianočné zvyky a tradície jednotlivých krajín sa od seba často líšia. Vedeli ste napríklad o tom, že v Japonsku je bežným vianočným pokrmom kura z KFC ? Že na Islande existuje 13 Santa Clausov? Alebo že vo Fínsku môžete navštíviť továreň samotného Santu ? Prečítajte si viac detailov o týchto a ďalších spôsobov osláv Vianoc vo svete.
Španielsko
Vďaka silnej katolíckej tradícii sa Štedrá noc a Prvý sviatok vianočný v krajine Pyrenejského polostrova oslavuje v úzkom rodinnom kruhu, zatiaľčo Silvester je časom stretnutí s priateľmi. Dva dni pred Štedrou nocou sa konáva aj slávnostné losovanie lotérie a hlavným pokrmom 24.decembra býva jahňacina prípadne moriak a za tým nasleduje pestrá ponuka sladkých dezertov. Aby ste si zaručili šťastie na celý nasledujúci rok, musíte po odbití polnoci na Silvestra zjesť 12 bobuliek (jednu za každý mesiac v roku) hrozna skôr než odbije 12 úderov zvona na námestí Puerta del Sol v Madride. Vianoce sa v Španielsku ukončia slávnostnou procesiou na Troch kráľov 5. januára a na druhý deň sa otvárajú darčeky.
Japonsko
V Krajine vychádzajúceho slnka sú vianočné sviatky predovšetkým prípravou na vstup do nového roka, preto sú spojené s veľkým upratovaním. Zaujímavosťou je, že od 70.rokov a použitia reklamnej kampane „Vianoce=Kentucky“ spoločnosti Kentucky Fried Chicken sa práve tieto kuracie pokrmy stali súčasťou mnohých domovov na Štedrovečernú večeru viacerí Japonci si menu svojej obľúbenej reštaurácie bežne objednávajú aj s dvojmesačným predstihom. Silvester je v japončine známy pod menom Omisoka a v tento deň sú najtradičnejším jedlom cestoviny – symbol dlhovekosti.
Fínsko
Krajinu tisícich jazier by sme pokojne mohli označiť za jednu z najvianočnejších vôbec. Pýtate sa prečo ? Pretože vo fínskej dedinke Rovaniemi žije podľa oficiálnych zdrojov sám Santa Claus. Jeho dedinka zahŕňa všetko od sobov, cez továreň s hračkami či Santovu kanceláriu, kde rieši všetky žiadosti o darčeky. Inak sú Vianoce vo Fínsku spojené s mnohými ozdobami, vianočným stromčekom a dekoráciou vytvorenou z pšeničných klasov a ovocia, ktorá sa v záhradách zanechá pre hladné vtáčie druhy.
Nový Zéland
Keďže vianočné sviatky zasiahnu Nový Zéland v plnom prúde leta, často sa oslavujú na pláži. Majú však vlastný vianočný stromček, ktorým je strom druhu Pohutakawa, ktorý nerastie nikde inde na svete a práve v decembri dosahujú jeho kvety žiarivú červenú farbu. Pre jeho spojitosť s Vianocami sa strom často nazýva tiež stromom novozélandských Vianoc.
Island
Divokému Islandu jeden Santa Claus nestačil, preto ich má až 13, jedného na každý deň tunajších vianočných sviatkov, ktoré trvajú od 24.decembra do 6.januára. V islandskom jazyku sa tieto postavy nazývajú Jólasveinar a zatiaľčo v minulosti skôr pripomínali trolov, ktorí strašili deti; dnes sú považované za láskavejšie bytosti. K ľudským obydliam podľa tradície prichádzajú Jólasveinar po jednom každú noc od 12.decembra a potom zase po jednom odchádzajú. Počas týchto nocí deti nechávajú v topánku, ktorá sa naplní sladkosťami a inými dobrotami. Ak však boli počas roka neposlušní, nájdu si v topánke len zemiak.
Peru
V Južnej a Strednej Amerike sa vianočné zvyky líšia od krajiny ku krajine, podobne ako v Európe. V Peru napríklad patrí Štedrý večer slávnostnej večeri v podobe moriaka s jablkovým pyré a kroky mnohých rodín smerujú potom na omšu. Nasledujúce ráno sa pije horúca čokoláda, je sladký ovocný dezert panetón a otvárajú sa darčeky. Kuriozitou osláv Nového roku v Peru je to, že niektorí ľudia nosia aspoň jeden kus oblečenia v žltej farbe, pretože podľa povier im práve to má priniesť do budúceho roka šťastie.
Nemecko
Tradícia vianočných trhov tak populárnych aj na Slovensku, má svoje počiatky práve v Nemecku, pričom v mnohých nemeckých mestách sa tieto trhy konávajú už od čias stredoveku. Najväčšej popularite sa tešia trhy v Kolíne nad Rýnom a v Norimbergu, ktoré sú plné čarovných drevených chalúpok, farieb, lahodných vôní a podmanivých chutí.
Švédsko
V tejto škandinávskej krajine sú Vianoce už dlho späté so symbolom slamenej kozy menom yule, ktorá sa už pár desaťročí stavia aj v nadživotnej veľkosti v mestečku Gävle v prvý deň Adventu, aby bola na Štedrý večer spálená. Obľúbenou súčasťou švédskych Vianoc je každý rok aj program spoločnosti Disney menom „Káčer Donald a jeho priatelia vám želajú veselé Vianoce“. Donaldove meno vo švédčine znie Kalle Anka a jeho program sa vysiala každý Štedrý večer vždy o tretej popoludní.
Holandsko
Na druhej strane v Holandsku sa stala neodmysliteľnou súčasťou miestnych Vianoc postava čierneho panoša menom Zwarte Piet. Jeho úlohou je pomôcť Santovi rozdeliť dobroty medzi deti, ktoré sa dobre chovali. Preto je možné po celom Holandsku v predvečer sviatku sv. Mikuláša vidieť procesie so Santom a jeho tmavými pomocníkmi, ktorí deťom do davu okolo hádžu sladkosti a cukríky.
Argentína
No a na záver by sme vám radi predstavili skutočne originálnu tradíciu zaužívanú v Argentíne. V krajine tanga sa stalo totižto v posledných desaťročiach zvykom, že argentínske ženy si na Vianoce navzájom darujú spodné prádlo ružovej farby. Pôvod tejto tradície nie je celkom jasný, avšak predpokladá sa, že súvisí s oslavami plodnosti a s ružovou sviečkou, ktorá sa zapaľuje na oslavu narodenia Ježiša Krista.